אודות בצלאל > דבר הרקטור

דבר הרקטור


אני מבקש לאחל לכם, סטודנטים יקרים, שנת לימודים פורייה ומוצלחת בבצלאל שלנו, האקדמיה המובילה בישראל לאמנות עיצוב וארכיטקטורה.

לבצלאל מקום ותפקיד בחברה הישראלית, מאז שנוסדה בשנת 1906, ועד ימים אלה ממש. התפקיד הוא יצירה ועיצוב דמותה התרבותית של החברה הישראלית, ולכם יש בכך חלק, כבר בשנות הלימודים, וכמובן לאחריהן. בצלאל פועלת כדי להכשיר את האמנים המעצבים והאדריכלים של המחר, ועושים זאת טובי המרצים האמנים היוצרים המעצבים והאדריכלים של היום.

יחד עם האיכות והשאיפה למצוינות באה גם אחריות. בראש ובראשונה אחריות שלנו כלפיכם להעניק לכם את הכלים וההכשרה הטובים ביותר לעיסוק בכל תחומי היצירה, האמנויות הפלסטיות, צילום, גרפיקה, ארכיטקטורה, עיצוב קרמי, צורפות, אפנה, ושאר תחומי האמנות והעיצוב. אולם בנוסף לכך לכולנו אחריות כלפי האחר, וכלפי החברה בה אנו חיים.

בצלאל היא המאיץ הגדול ביותר בחברה הישראלית של יצירתיות וחדשנות, וגם של שאיפה להרמוניה, שלמות, דיוק, ואיכות של ממש, המבוססת על עבודה קשה, התמדה ואתיקה.  כל אלה מחייבים תשומת לב גדולה בנוגע להשפעה על המציאות, על הסביבה, על הזולת.  בצלאל עניינה לא הסתגרות במגדל השן, אלא נוכחות בזמן ובמקום הישראלי הנוכחי. היצירה נובעת מהמקום, ומכאן כוחה לפרוץ גם אל העולם הגדול.

בנוסף, אין ולא ניתן ללמוד ולקבל הכשרה כיוצר, אמן, מעצב ואדריכל, בלי כלים של תיאוריה, בלי לימוד ומחקר של ההיסטוריה, הפילוסופיה, החברה והתרבות בה אנו פועלים וחיים, ובלי כלים ומתודולוגיה של חקר ומחשבה מדעית. הכרת הכלים והמציאות הדיגיטלית בה אנו חיים, מחייבת גם לימוד של הקשרים העמוקים בין טכנולוגיה ליצירה, אמנות ועיצוב. על כל אלה אנו נותנים דגש בשנים האחרונות, ואתם יוצאים נשכרים.

הלימודים בבצלאל הם קשים ועמוסים, גם וגם. גם תואר אקדמי בתרבות ויזואלית וחומרית, וגם הכשרה מעשית בתחום בו אתם מתמקדים. השילוב הוא שיוצר את הייחוד של בצלאל ואת כוחה בהכשרת המנהיגים והמובילים בעולם התרבות והיצירה בארץ ובעולם.
בהצלחה לכולכם.

ד"ר יובל קרניאל, רקטור האקדמיה בצלאל