סגל

קורסים

צור קשר במייל

אודות בצלאל > מחקר וחדשנות > חקר הביטוי החזותי של השואה

המרכז לחקר הביטוי החזותי של השואה

"אחרי מותם של העדים האחרונים אסור להפקיר את זכר השואה בידי ההיסטוריונים לבדם, עכשיו מגיעה שעתה של היצירה האמנותית"  אהרון אפלפלד

הביטוי החזותי מהווה כיום את האמצעי המרכזי להנצחה ורכישה של ידע על אודות השואה. ראשיתו של המדיום החזותי עם פרסום תמונות וסרטים שחשפו את הזוועה הנאצית בזמן אמת, המשכו עם היותו בסיס ליצירת תודעת השואה עליה הושתתה ההנצחה וכיום, בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות הוא מהווה את האמצעי הפופולרי, הזמין והנגיש ביותר ליצירת מודעות ציבורית, הפצת הידע והנחלת זכרה של השואה. אך בעולם שבו האחריות למסירת הידע עברה מההיסטוריון המקצועי לידיו של האמן החזותי, גברה גם סכנת ההשכחה, הסילוף וההכחשה של קווי היות רצח היהודים על ידי הנאצים ועוזריהם מעשה רצח עם חסר תקדים. 
המרכז לחקר הביטוי החזותי של השואה בבצלאל מציע פלטפורמה אקדמית המתמקדת בבחינת מופעיו השונים של הביטוי החזותי הקשורים בשואה, כגון ציור, פיסול, קולנוע, צילום, קומיקס ואיור המייצרים שפה של סימנים וסמליים, המשמשים כתשתית ההפצה המרכזית של ידע היסטורי על אודות השואה, בהיותה מעשה רצח עם חסר תקדים הנזכר ומונצח בשיח הציבורי בישראל ובעולם כולו. זאת תוך התייחסות לשינויים התכופים באופן צבירת הידע ועיצוב התודעה שהם תולדה של הפיתוחים הטכנולוגיים, משפיעים באופן ישיר על מעמדה של יצירת האמנות כאחראית על הפצת ידע היסטורי.
המרכז מציע לחוקרים מהארץ ומחו"ל חממה אקדמית המעודדת מפגש, לימוד ומחקר, בה יוכלו לממש חוקרים וסטודנטים  את סקרנותם ללמוד על הטרגדיה הגדולה ביותר של העם היהודי, תוך עידודם לטול להמשיך ולעסוק בהנצחת זכה של השואה גם בהמשך חייהם המקצועיים.

 

חזון
המרכז לחקר הביטוי החזותי של השואה שואף לקיים מסגרת מחקר אקדמית חדשנית העוסקת בשלל האופנים בהם ביטויים חזותיים של השואה משמשים כמעצבים המרכזיים בימינו של ידיעה, תודעה והנצחה של השואה.