תכנית אקדמית > תרבות חזותית וחומרית > תואר בוגר (BA) בתרבות חזותית וחומרית

תרבות חזותית וחומרית: תואר בוגר (BA) בתרבות חזותית וחומרית

*הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה

תכנית ראשונה מסוגה בישראל, לתואר ראשון עיוני אשר נלמד במוסד הממוקד בהכשרת אמנים, מעצבים וארכיטקטים.

התכנית, אשר פתוחה לקשת רחבה של מועמדים ומועמדות, נמשכת שלוש שנים ומורכבת מ-80% לימודים עיוניים ו-20% לימודים מעשיים במגוון תחומי האמנות והעיצוב הנלמדים בבצלאל: תקשורת חזותית, צורפות ואופנה, עיצוב תעשייתי, אמנויות המסך, ארכיטקטורה, צילום ועיצוב קרמי וזכוכית.

השילוב בין הלימודים התיאורטיים למעשיים יספקו לסטודנטים כלים חדשניים – חשיבה יצירתית, חשיבה ביקורתית ומיומנויות טכנולוגיות עדכניות – אשר יאפשרו להם להשתלב ולהתבלט בשוק העבודה העתידי. מיומנויות אלו, המוכרות כמיומנויות המאה ה – 21 (21st century skills), יעניקו לבוגרי ובוגרות המחלקה יכולות ייחודיות של יזמות, יצירתיות וחדשנות, הנדרשות כיום בתעשיות הקריאטיביות, בחברות טכנולוגיות המידע ובמיזמים עתידניים הכמהים לסוג כזה של בוגרים. לצד אלה, יוכלו בוגרי ובוגרות התכנית גם להתמחות ולהשתלב בעולם התרבות, ככותבים, אוצרים, יוצרי תוכן ועוד.

תוכנית לימודים

התוכנית לתואר בוגר בתרבות חזותית וחומרית מציעה לסטודנטיות ולסטודנטים מסגרת לימודים ייחודית: קורסים רב-תחומיים מרתקים, שמאפשרים להם להבין לעומק את התרבות המורכבת שבה הם חיים, לצד השתתפות בפעילות היצירתית השוקקת של בצלאל והתנסות במגוון של קורסים מעשיים באמנות ובעיצוב. בתוך כך מעניקה התוכנית לתלמידיה את הכישורים הנדרשים להשתלבות בשוק העבודה העתידי: סקרנות אינטלקטואלית, גמישות, חשיבה יצירתית ומיומנות טכנולוגית עדכנית.

התוכנית מורכבת מ-80% לימודים עיוניים ו-20% לימודים מעשיים. תמהיל זה מקנה לסטודנטים היכרות עמוקה עם התרבות החזותית והחומרית, ובייחוד עם המגוון התרבותי השופע של ישראל, כלים אינטלקטואליים לחשיבה ביקורתית ולניתוח תופעות תרבותיות וכלים מעשיים לפעולה תרבותית יעילה ומועילה באמצעות הטכנולוגיות העכשוויות והעתידיות.

הלימודים בתוכנית מתפרשׂים על פני שלוש שנים:

שנה א’ – שנת מבואות ויסודות

שנה זו מוקדשת ללימוד מבואות בתחום התרבות החזותית והחומרית, כגון “מושגי יסוד בביקורת התרבות החזותית”, “היסטוריות של העיצוב”, “מבוא לתרבות דיגיטלית”, ולהצצה ראשונית על התרבות המקומית, בקורס “פסיפס מקומי: תרבויות חזותיות וחומריות בישראל”. לצד הקורסים העיוניים הללו לומדים הסטודנטים קורסים מעשיים בסיסיים, ובהם סדנאות בקרמיקה, בצילום וידאו וקולנוע ובעיצוב תעשייתי. כל אלה משמשים בסיס להמשך הלימודים בשנים הבאות.

שנה ב’ – שנת הרחבה והעמקה

בשנה זו מעמיקים הסטודנטים את היכרותם עם התרבות המקומית בעזרת הקורסים “ללמוד מירושלים: תרבויות חזותיות וחומריות בירושלים” ו”ישראליאנה: מעיצוב הזהות לנוסטלגיה מקומית”. הם משכללים את יכולות המחקר שלהם בעזרת קורס שיטות מחקר ופרוסמינר מחקרי ואת כושר הלמידה העצמאי שלהם בעזרת קורס מיוחד בשם “לימוד אוטונומי”. הם מרחיבים את ההתבוננות הביקורתית והיצירתית בקורסים דוגמת “יזמות וחדשנות באמצעות חשיבה עיצובית”, “תרבות חזותית בעידן הווירטואלי” ו”סוגיות במוזיאולוגיה ופרקטיקות של אוצרות”. לצד לימודים עיוניים אלו משכללים הסטודנטים את כישוריהם המעשיים בקורסים דוגמת “יסודות המחשב וכלים דיגיטליים לעיצוב בתלת-ממד” ו”סדנת עיצוב מציאות מדומה ומרובדת (VR/AR)”. לצד זה לומדים הסטודנטים בקורסי בחירה מגוונים, שמרחיבים את השכלתם בתחומי עניין רבים.

שנה ג’ – שנת התמקצעות ויישום

במרכז שנת הלימודים האחרונה עומד סמינר פרויקט גמר, שמתנהל לאורך השנה כולה בהנחיה קבוצתית ואישית. זוהי מסגרת שמאפשרת לסטודנטים לשלב את הידע העיוני ואת המיומנות המעשית שרכשו לאורך התואר ולהפיק מהם פרויקט גמר חדשני ואיכותי בתחום העניין שלהם. לצד סמינר פרויקט הגמר, ולשם התמיכה בו, מתמחים הסטודנטים בכתיבה ביקורתית מסאית ובשימוש בטכנולוגיה דיגיטלית בעיצוב ובאמנות ומעמיקים את המחקר האקדמי שלהם בשני סמינרים נושאיים.

קורסי בחירה

קורסי הבחירה מוצעים לסטודנטים משנה ב’ ואילך ועוסקים במגוון רחב של נושאים בתיאוריה של האמנות והעיצוב, כגון גיבורי העל בקולנוע, ההשפעה התרבותית של הג’אז וסיורים בגלריות לאמנות בתל אביב. מטרתם היא להרחיב את ההשכלה של הסטודנטים בסוגיות תרבותיות כלליות ומקומיות. בנוסף, קיימים גם קורסי בחירה במקבץ הבין-מחלקתי המשלבים תיאוריה ופרקטיקה, מעודדים עבודת צוות ומהווים מעבדה לבחינת נושאים עכשוויים בתחומים שונים של חברה וטכנולוגיה כגון אקולוגיה, אוכל ישראלי או משחקי מחשב.

תהליך קבלה וטופס הרשמה - פרטים באתר ההרשמה של בצלאל

סגל מרצי תכנית התואר הראשון בתרבות חזותית וחומרית:
טל ארז talerez@post.bezalel.ac.il
רועי ביגר roeebigger@post.bezalel.ac.il
מאיה בן דוד manocki@post.bezalel.ac.il
אור בן נפלא orbenifla@post.bezalel.ac.il
ד"ר אורי ברטל orybartal@bezalel.ac.il
ד"ר אליה ברטל eliya.bartal@post.bezalel.ac.il
אדר' ליאת בריקס אתגר Liatbrix@post.bezalel.ac.il
נורית בר שי nuritbarshai@post.bezalel.ac.il
יניב גלוזמן yanivgloazman@post.bezalel.ac.il
ד"ר יונה וייץ yonaweitz@post.bezalel.ac.il
ד"ר אהד זהבי ohadzehavi@post.bezalel.ac.il
שרית יודלביץ' sarityu@post.bezalel.ac.il
ד"ר ליאת לביא liatlavi@post.bezalel.ac.il
ד"ר נעמי מאירי-דן namimair@post.bezalel.ac.il
ד"ר שמוליק מאירי smoalmai@post.bezalel.ac.il
ד"ר רומי מיקולינסקי rominska@post.bezalel.ac.il
בעז מנשרי  boazmenashri@post.bezalel.ac.il
ד"ר דליה מרקוביץ' dalyama@post.bezalel.ac.il
עומרי ניסים omrinissims@post.bezalel.ac.il
נירית נלסון niritnls1@post.bezalel.ac.il
גוסטבו סגורסקי gustavo@post.bezalel.ac.il
אדר' עדי סלע וינר adisewi@post.bezalel.ac.il
ד"ר דרור פימנטל drorpimn@post.bezalel.ac.il
ד"ר טל פרנקל-אלרואי tal.alroy@post.bezalel.ac.il
ד"ר מרק שובמן mark.shovman@post.bezalel.ac.il