חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

גלריה זיגוראט לצורפות עכשווית

(01.4.2007)

גלריה חדשה לצורפות עכשווית בנחלאות בירושלים – יוזמה של חמישה צורפים צעירים בוגרי המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל.

חמישה צורפים בוגרי מחזור המאה: דנה חכים, ריפ שופן, עתי חן, נאוה סילברברג ויונתן אשור, בעלי תשוקה לתחום, בוגרי המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל, לקחו על עצמם לקדם ולפתח את תחום הצורפות העכשווית בארץ וליצור קרקע נוחה לפעילות תרבותית ענפה שתהווה מוקד משיכה לאמנים, מעצבים ולקהל הרחב.

מהי צורפות עכשווית?
בעשורים האחרונים הצורפות העכשווית מהווה חלק בלתי ניפרד מהשיח האמנותי - עיצובי ברחבי העולם, המאפשר ביטוי לרעיון, במנותק מערכים אסטטיים או מסחריים. בשונה מהצורפות הקלאסית, תהליך היצירה מטרתו אינה מוצר כי אם הבעה וחשיפה של רעיון, אמירה של האמן. לרוב צורפות עכשווית שואפת ליצור דיאלוג בין היצירה בחומר לרעיון המניע את היצירה תוך שימת דגש על מסורת המלאכה.

בישראל פועלים מטובי הצורפים בעולם, ועבודותיהם זוכות להצלחה רבה בגלריות ובתערוכות רבות וחשובות בבירות אירופה. עם זאת מקומה של הצורפות העכשווית כמעט ואינו בא לידי ביטוי במסגרות תרבותיות בארץ ואף לא בירושלים, עיר בעלת מסורת והיסטוריה תרבותית, שהאמנים היוצרים בה אינם זוכים לחשיפה ולתמיכה מספקת מצד גורמים ממלכתיים ומצד התקשורת. כבוגרי האקדמיה לאמנות ולעיצוב, ירושלים, בחרו החמישה לפתוח גלריה בעיר שבה רכשו את תורת הצורפות, במטרה למלא חלל זה ולתרום לפיתוח העשייה התרבותית בעיר.
 
הגלריה קמה בשכונת נחלאות בירושלים, המנקזת לתוכה אוכלוסיות שונות ומגוונות. הגלריה, על הפעילות התרבותית שעתידה להתקיים בה, תהווה מקום מפגש והידברות בין הקהל לבין האמנים והמעצבים שיציגו בה. הכוונה היא לאפשר לאמנים ולמעצבים, צעירים ובוגרים, מוכרים יותר ומוכרים פחות, מהארץ ומחו"ל, להציג בגלריה את עבודותיהם,  ולחשוף את המבקרים לא רק לפירות היצירה אלא גם לתהליך העבודה המושקע בה, בליווי של טקסטים וקטלוגים. בגלריה שתי קומות, בראשונה תוצגנה תערוכות מתחלפות ובשנייה חנות הגלריה וחלל בו תתקיימנה הרצאות, סדנאות אמן ומפגשים עם צורפים(שיח גלריה) לצד פעילויות נלוות הפתוחות גם הן לקהל.