חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

היסטוריה של הקולנוע הישראלי

(הקרנת סרט, 30.12.2009, 16:00, הגלריה של בצלאל, סלמה 60, תל אביב, )

בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב
תכנית התואר השני באמנות MFA

מזמינה להקרנת הסרט
"היסטוריה של הקולנוע הישראלי"
ישראל/צרפת (2009)  
(3:20  שעות)

ושיחה עם הבמאי רפאל נדג'ארי
יום רביעי, ב- 30.12.09  הגלריה של בצלאל, סלמה 60, תל אביב

תוכנית
16:00 – 17:40   הקרנת חלק א' 1932 - 1978
הפסקה 
18:00 – 19:40   הקרנת חלק ב' 1978 - 2007
הפסקה וכיבוד
20:30 – 22:00   דיון בנוכחות הבמאי רפאל נדג'ארי
ד"ר אריאל שוייצר, הסטוריון של הקולנוע
בהנחיית  ד"ר רפאל זגורי-אורלי

בפרויקט מיוחד שיזמה רשת השידור הצרפתית, ארטה, מתחקה הבמאי רפאל נדג’ארי אחר למעלה משבעים שנה של קולנוע ישראלי והאופן בו משתקפת בו ההיסטוריה של מדינת ישראל.
המסע מתחיל בקולנוע הציוני המגויס של שנות השלושים, הארבעים והחמישים, אשר ביקש לתת הצדקה לקיום היהודי המתחדש בארץ ישראל. בשנות השישים מגיע תורו של הקולנוע העלילתי, המסחרי והאמנותי, שהושפע מהמגמות הבולטות בארה"ב ובאירופה. בשנות השבעים מתחיל הקולנוע הישראלי לגבש זהות מקומית ייחודית, כאשר במאים ילידי ישראל מתחילים לפעול בו, בשנות השמונים מתחדד תפקידו הפוליטי לנוכח החרפת הסכסוך בין הישראלים והפלשתינאים ובשנות התשעים והאלפיים מתחילים להישמע בו קולות מגוונים יותר, אשר משקפים את הצדדים והקבוצות השונות המרכיבות את החברה הישראלית, ובמקביל מחפשים היוצרים דרכים לביטוי אישי פואטי יותר. בשני חלקי הסרט מרואיינים יוצרים וחוקרי קולנוע מתקופות שונות, אשר מביאים את השקפת עולמם ומספרים על מקומם שלהם בהיסטוריה של הקולנוע הישראלי, כפי שהם רואים אותו. זהו קולנוע שאבני הבניין המרכיבות אותו הן מלחמות, חלומות, מצבים קיומיים ויחסים חברתיים ומשפחתיים, שדן במקומו של היחיד במדינת לאום מתהווה, בילידי המקום ובמהגרים, במשמעות קיומו של המיעוט הפלשתיני בקרב החברה היהודית, בשאלות של שייכות וזרות. זהו קולנוע שחוקר ללא הרף את מידת השתלבותו במרחב הקולנועי הבינלאומי, דרך שאלות של אותנטיות, גלובליות, מקומיות ואוניברסאליות.


רפאל נדגא'רי, במאי הסרט, נולד בצרפת ולמד אומנויות חזותיות. ב- 2003 עבר נדג’ארי לתל אביב שם צילם את "אבנים". הסרט נבחר לפסטיבל הסרטים בברלין, ואחר כך לפרמיירות ב- MOMA לכבוד פתיחתו המחודשת של המוזיאון.

נדג’ארי זכה בפרס התרבות של צרפת על הבימוי הטוב ביותר לשנת 2005.
התקופה הישראלית שלו ממשיכה עם "תהילים", שצולם בירושלים. הסרט "תהילים" הוקרן בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן 2007. 
רפאל נדג'ארי חי כיום בתל אביב.