חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

גבריאל אורוסקו היה כאן

(תערוכה, 02.12.2010-08.1.2011, ראה מודעה, הגלריה של בצלאל, סלמה 60, תל אביב, )

גבריאל אורוסקו היה כאן
2.12.2010 – 8.1.2011
הגלריה של בצלאל, סלמה 60, תל אביב
אוצרת: רותי דירקטור
 
מן העיתונות:
30.11.2010 Tel Aviv City

נוכחותו של גבריאל אורוסקו באמנות הישראלית של העשור וחצי האחרונים היא תופעה מיוחדת במינה, המזכירה בהיקפה ובהדהודה את נוכחותו של יוזף בויס באמנות הישראלית של שנות השבעים. בדומה לאופן שבו בויס היה כאן, בזמנו, כך רוחו של אורוסקו מרחפת מעל האמנות המקומית בעשור וחצי האחרונים.
מה עושה את גבריאל אורוסקו (יליד מקסיקו, 1962) לאמן המובהק של מפנה המאה ה- 21, ומה הפך אותו לגיבור אמנות מקומי?
אורוסקו החל להציג מחוץ למקסיקו בתחילת שנות התשעים, ולארץ הוא "הגיע" לקראת סוף שנות התשעים דרך קטלוגים, שמועות וסיפורים, דרך כתב העת "המעורר", ודרך הרצאות של מורים מרכזיים, הן בבצלאל והן במדרשה. נדמה שהשילוב המיוחד בין מושגיות, פואטיות וכמו-אגביות המאפיין את עבודתו, הוא שהיה הבסיס להתקבלותו הסוחפת כאן. נדמה שאמנותו אישרה וחיזקה העדפות ונטיות אמנותיות – ויזואליות, רעיוניות ופוליטיות - שממילא היו קיימות באמנות הישראלית. הניסיון להצביע על נוכחותו של אורוסקו דווקא עכשיו, כשהוא בשלב ההתמסדות של עבודתו, היא ניסיון להבין בדיעבד משהו עקרוני על רוח הזמן, ועל האמנות הישראלית.
בתערוכה יוצגו 13 אמנים, כולם (חוץ מאחד, עדו בר-אל) כאלה שלמדו בשנות התשעים או האלפיים, ונחשפו לאורוסקו במהלך לימודיהם. הם יציגו עבודות צילום, פיסול, קולאז', ציור ווידאו, אשר משקפות בצורה זו או אחרת משהו מהרוח האורוסקואית. רובן עבודות קיימות, מתחילת שנות האלפיים, חלקן עבודות חדשות. עדו בר-אל מוצג כאן כאמן מבוגר יותר (למעשה, בן דורו של אורוסקו) שעבודתו משקפת את החיבור בין "הטעם" הישראלי המסורתי לבין חיבורו בדיעבד להצעה האמנותית הקוסמת של אורוסקו.
האמנים המשתתפים בתערוכה:
לאה אביטל -  איתן בן משה   -  איתן בוגנים   -   עדן בנט    -  עדו בר-אל
גיא ברילר  -   יאיר ברק -   דרור דאום  -  גד זוקין  -  נועה זית  -  דני יהב-בראון
איל יהודה  -   אריאל שלזינגר
התערוכה תיפתח ביום חמישי, ה- 2 בדצמבר 2010, בשעה 20:00
היא תינעל בשבת, ה- 8 בינואר 2011
ביום שישי, ה- 24 בדצמבר 2010 יתקיים יום עיון בגלריה "פוסט-סטודיו"
הביטוי "פוסט סטודיו" לקוח מעולם המושגים של אורוסקו, אשר דחה במוצהר את הצורך בסטודיו. כאן מוסב הביטוי לדיון אודות כתבי העת לאמנות שהופיעו בארץ אחרי סגירתו של "סטודיו", כתב העת המרכזי לאמנות שפעל כאן.
לתוך הריק שהשאיר אחריו "סטודיו" נכנסו בשנים האחרונות שחקנים חדשים: פיקניק, מחול, פרוגרמה, ערב-רב, מיס יוז, החדש והרע. נציגים מכתבי העת החדשים יציגו את עמדתם ואת האופן שבו הם רואים כתב עת לאמנות בישראל 2010.
 
זוהי התערוכה האחרונה שאוצרת רותי דירקטור בגלריה של בצלאל.