26.9.20
גלריות ועבודות > גלריה ראשית

גלריה ראשית

בצלאל 2018 תערוכת סוף שנה: טעימות
נועה אפק, ירושלם הבנויה - הוצאה מחודשת לספרו האוטופי של בוריס שץ, מייסד בצלאל במלות 100 שנים לכתיבתו.
, 2018, בוגר/ת 2018, תקשורת חזותית

הפרויקט כולל צמד ספרים: האחד מחדש את הוצאת הספר המקורי, כפי שנכתב ב-1918 והשני מביא את תוכנו של הספר לקהל הקוראים ב 2018.
- לפני 100 שנים בדיוק, 1918 ,ימי מלחמת העולם - היום הראשונה - שהה בוריס שץ בגלות בצפת וכתב חזון אוטופי לעוד מאה שנים, 2018 .מה יהיה ב׳בצלאל׳, בירושלים ובארץ־ישראל בכלל. חלומו של שץ, מלא באידאות, פנטזיות ואפילו הזיות. הוא שואב השראה מ׳אלטנוילנד׳ של הרצל ומעיז לעסוק בנושאים אמנותיים ומגוונים כמו, מיניות ומגדר, לימודי אמנות, אידיאל היופי ועוד.
- על אף שבשנים האחרונות שואבים השראה מהספר ליצירת שפות גרפיות, למיתוג ועוד, תוכנו של הספר לא מקבל ביטוי והאוצר הבלום הזה שהיה יכול להיות אבן דרך בהיסטוריה המשותפת של תלמידי בצלאל ולקהילה האמנותית הישראלית בכלל, אינו מוכר, אינו מצוטט ואינו ידוע.
הפרוייקט:
- בפרוייקט בחרתי לעשות מהדורה חדשה לספר המלא. להביא את הספר לראות אור מחדש, מבלי לגעת בתוכן.
- בחלקו השני של הפרוייקט, הספר המקוצר, התוכן מוגש מחדש לדור שלי: פירקתי את הנרטיב הסיפורי, חילקתי קטעים נבחרים לפי נושאים שונים, הוספתי הדגשות. הגרסה החדשה היא גשר, אריזה מחודשת לתוכן המקורי, לא נגעתי בניסוחים ובטקסט אלא בעריכה שלו בלבד.
- האיורים שמלווים את שני הספרים ומהווים מעין נקודות ציון שקושרות בין השנים נבעו מתוך הרצון לעסוק במתח שבין שתי התקופות שנפגשות בספר 1918 - 2018 :תקופה אחת דלה בחומר ועשירה בחלומות, חזונות, אידיאולוגיות והשנייה, עשירה בחומר רוויה במציאות מאוד קיימת והחלומות בה דלים. מתח זה הנחה את הבחירה של הדימויים והחומרים מהם הם עשויים.

פרויקט גמר בהנחיית נעם שכטר

נעה אפק
054-6738426
noaafek@gmail.com
noaafek.com

נועה אפק
בוגר/ת 2018
ירושלם הבנויה - הוצאה מחודשת לספרו האוטופי של בוריס שץ, מייסד בצלאל במלות 100 שנים לכתיבתו.
2018