20.2.20
תכנית אקדמית > תואר ראשון > צילום > גלריה ועבודות בוגרים

צילום: גלריה ועבודות בוגרים

צילום, עבודות גמר 2019
עיסא גרייב, נאום הכישלון
, 2019, שנה ד', צילום

עיסא גרייב |

בתשיעי ביוני 1967 הופיע נשיא מצרים דאז, גמאל עבד אל־נאצר, בטלוויזיה וברדיו, והודיע לאזרחיו על תבוסת ארצם במלחמה ועל התפטרותו. נאומו של נאצר היה עבור רבים התוודעות ראשונה לממדי התבוסה והתפכחות מהחזון הפאן־ערבי שהתווה.
באמצעות איסוף, קִטלוג וארגון מחדש של חומרים ויזואליים העוסקים בנאום, נחשפים אתגרים העולים מהטיפול באירוע היסטורי־פוליטי באמצעות פעולה אמנותית. פרקטיקות אלו, הקשורות בדרך כלל לעבודתו של ההיסטוריון המבקש לייצר ידע ופרשנות, מבקשות לעמוד על התהליך המורכב של יצירתן וריקונן של משמעויות במערכות הייצוג הוויזואליות.

עבודת הווידיאו נוצרה מעריכה של עשרות סצנות מסרטי קולנוע ומִסְדרות טלוויזיה מצריים שהופקו בין השנים 2016-1972 ובהם מופיע הנאום. הקטעים שובצו וחוברו באופן שמשחזר את נאום ההתפטרות של נאצר לפי הטקסט המקורי. סדרת הפורטרטים של נאצר היא למעשה רפרודוקציות לפורטרטים המופיעות בתפאורות של סרטים מצריים, הן בודדו ונחתכו, הוגדלו לממדי דיוקן רגיל, הודפסו על נייר צילום, מוסגרו לפי המסגור המקורי ונתלו מחדש על הקיר. עבודה זו מתכתבת עם זיכרון ילדות אישי לדיוקן של נאצר שהיה תלוי בסלון ביתה של סבתי בגליל.

עיסא גרייב
שנה ד'
נאום הכישלון
2019