27.5.20
תכנית אקדמית > תואר ראשון > תקשורת חזותית > גלריה ועבודות בוגרים

תקשורת חזותית: גלריה ועבודות בוגרים

קרן אדמונד דה רוטשילד

תקשורת חזותית: טעימות מעבודות גמר 2019
איה גוב, ארכיון הביזה
, 2019, בוגר/ת 2019, תקשורת חזותית

ארכיון הביזה
״הדלת הייתה פתוחה, נכנסנו, ועל השולחן היו פיתות וקפה - כנראה הדיירים בבית היו באמצע ארוחת בוקר. ועל הרצפה היה זוג נעליים של תינוק. כנראה שלא הספיקו להלביש לו את הנעליים.
הבתים היו ריקים, והיו שם כל מיני דברים […] כל הזמן היו סיפורי ביזה. [החיילים] נסעו עם משאיות והביאו כל מיני
דברים, כלי בית, מכונות כביסה ותכשיטים, סט של כלי חרסינה, צלחות וספלים.״
מתוך עדותה של חוה קלר, חיילת בהגנה במלחמת 1948, הראיון נערך וצולם בידי עמותת ״זוכרות״.

״ארכיון הביזה״ הוא פרוייקט המוקדש למחקר ותיעוד של חפצים אשר נמצאו ונלקחו על ידי חיילים ותושבים יהודים
מבתי פלסטינים שברחו או אולצו לעזוב מבלי אפשרות לחזור במהלך הנכבה הפלסטינית ומלחמת העצמאות הישראלית ולאחר מכן.
במהלך המלחמה שפרצה יום למחרת ההצבעה באו״ם על חלוקת ארץ ישראל/פלשתינה ב 1947- , הוקמה מדינת ישראל. כ 700,000- פלסטינים נמלטו או גורשו מערי וכפרי מולדתם לארצות השכנות, מחוץ לגבולות השלטון הישראלי החדש. הרוב המכריע של הבתים הפלסטינים נותר ריק מדיירים, אך מלא ברכוש.
עדויות של חיילים יהודים ממלחמת 1948 חושפות תופעה נרחבת של ביזה של בתי פלסטינים, ומסמכים מהארכיון
הלאומי של מדינת ישראל מעידים על גורלם של ”נכסי הנפקדים“ - מרביתם הוחרמו על ידי המדינה החדשה, חלקם הגיעו לשווקי פשפשים, וחלקם נלקחו ישירות לבתי יהודים בישראל.
, על אף הניסיון הישראלי העיקש והמתמשך להתכחש לכל סוג של תרבות פלסטינית שהייתה קיימת באזור לפני  1948 שרידי החיים הפלסטינים קיימים בכל פינה בנוף הישראלי העכשווי: חורבות של כפרים לצד כבישים מהירים, בתים פלסטינים שנכבשו ושופצו או חפצים מסוגים שונים הנמצאים בבתי יהודים רבים, מעטרים ספריות ושידות או מעלים אבק במחסנים ובמרתפים, ובמקרים רבים ללא כל מידע אודות הדרך שעברו עד שהגיעו למיקומם הנוכחי.
נקודת המוצא של הפרויקט היא מספר חפצים אשר במשך שנים היו מונחים על אחת הספריות בביתה של סבתינו בתל אביב. החפצים נלקחו מבית פלסטיני על ידי סבינו שהיה קצין במהלך מלחמת 1948 והובאו לביתם. את שנות ילדותינו העברנו באדישות לנוכחותם השקטה על הספרייה, נמנעים מלהעלות שאלות בקשר להיסטוריה המשוערת אך הלא-מוזכרת שלהם. לאחר פטירתה של סבתינו בפברואר 2018 , החלטנו להתחיל לאסוף מידע על חפצים נוספים אשר חולקים היסטוריה דומה. המחקר התחיל ממעגל החברים הקרוב שלנו ולאט לאט הורחב.
ככל שהדור שחווה או השתתף במלחמת 1948 הולך ונעלם, הולכות ופוחתות ההזדמנויות לאסוף מידע ממקור ראשון
אודות ההיסטוריה של חפצים מהסוג הזה. מתוך ההבנה הזו, אנו מנסים לאסוף, לתעד ובוספו של דבר להציג מידע רב ככל האפשר על החפצים, במטרה להעלות לפני השטח פרק עלום בהיסטוריה של מדינת ישראל - התופעה הרווחת של לקיחת רכוש פלסטיני לשם רווח אישי, וכך להאיר שכבה נוספת של מורכבות במציאות הפוליטית הנוכחית בישראל/פלסטין.
איה ואיתמר גוב.
ארכיון הביזה ARCHIVE OF PLUNDER
archive.of.plunder@gmail.com

איה גוב
בוגר/ת 2019
ארכיון הביזה
2019