חדשה

ב' זה בית בוץ- פרוייקט בניה בבוץ במאהל בירושלים

(18.8.2011)

בימים אלה מתקיימת פעילות של בניה בבוץ במאהל הדיור הציבורי בגן העיר, ירושלים. כרגע אוהל טי-פי מורחב (עם פינת ישיבה מפנקת וקישוטים מעשה ידי הילדים) רוקם לו עור וגידים, או יותר נכון, קש ובוץ.
הפרוייקט נוצר במסגרת קורס קיץ ”אמנות, אקטביזם ומרחב ציבורי“ של האקדמיה אמנות ועצוב בצלאל בהנחיית איתן שוקר וקבוצת סלה-מנקה.
”ב' זה בית בוץ“ הוא יוזמה משותפת ופיתוח של רעיון של אחת מן הסטודנטיות הבוגורות של הקורס (מיכל אבגר), יחד עם הסטודנטים של השנה: רות ביטון, לירן פישר, אריאל לוין, הראל רופר, תומר זמורה ושרה גור לביא. לאחר גיבוש הקונספט ובשיתוף פעולה עם תושבי המאהל גן העיר השבוע, החלה הקבוצה לעבוד במאהל.
מטרת הפרויקט היא לייצר פעילות שהיא גם מהנה לתושבי המאהל וגם מביאה עמה ערך מוסף של יצירה שמדברת את שפת המאבק: שיתוף פעולה בין האקדמיה לקהילה, בין אנשי רקע, מגדר וגיל שונים, חשיבה משותפת ויצירה משותפת בעלת ערך סמלי, אמנותי ומעשי.

תהליך הבניה הוא פשוט מאוד וכל תושבי המאהל, ילדים ומבוגרים כאחד, לוקחים בו חלק ואף משתתפים בהצעת רעיונות לפיתוח הבניה. קבוצת הסטודנטים מאמינה שהתפתחות הבניה חייבת להשתלב עם אופי המקום ותושביו ולכן עשייה וחשיבה משותפת הם חלק עיקרי בפרוייקט.
ההחלטה לבנות בבוץ הייתה אפילו מעבר ליצירת פעילות מהנה לילדי המאהל. הרי מדובר במאהל שרובו אמהות חד הוריות שנאבקות על דיור ציבורי ומבנה כזה שכל אחד יכול לבנות, יחד עם עזרה מחבריו, זה סמל חזק לזה שהעם, במקרה הזה האמהות החד הוריות, נותר לו רק לייצר פתרונות דיור בעצמו, פתרונות שהמדינה היא זו שצריכה לדאוג להן. אם המצב בארץ דחף אנשים להקים אוהל אז הקבוצה הבונה רוצה לקחת את זה צעד קדימה.
הבניה היא אקולוגית מאוד ומשלבת גם קישוטים בעזרת מחזור בקבוקים וחומרים ממוחזרים נוספים.
הקבוצה מזמינה אנשים לקחת חלק בתהליך:
 הבניה תמיד זקוקה לידיים נוספות וגם לתרומת חומרים (הבניה זקוקה לעוד שקי חול, חרסית וקש).

למידע נוסף  ניתן ליצור קשר עם:
מיכל אבגר (רעיון ראשוני של הפרויקט): 054476544
דיאגו רוטמן (אחד המרצים של הקורס): 0545704307
או לפנות לפייסבוק של "ב' זה אוהל- גן העיר, ירושלים"

לחומרים נוספים ותמונות עדכניות נא ליצור קשר עם אנשי הקשר.

להלן חומרים לעיון כללי:
Short video about the camp and the project: http://www.youtube.com/watch?v=qOl_WiQTdC4