חדשה

קונפליקט: אנטגוניזם ויצירה

(04.4.2013)

גיליון מס' 26, חורף 2012, של כתב-העת היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים – "קונפליקט: אנטגוניזם ויצירה", פתוח כעת לצפייה באתר בעברית ובאנגלית.

בעברית

באנגלית

לעמוד הפרוטוקולים

במרכז הגיליון, בעריכת יונה וייץ ונעמן הירשפלד, עומד מושג העל 'קונפליקט' אשר מצוי בלב המסורת המערבית של חשיבה תיאורטית-פילוסופית. העיסוק בקונפליקט כמודל רעיוני מבקש לאתר, לבחון ולדון במתחים, בתהליכים ובמצבים המגדירים, מעצבים ומכילים את האמנות והיצירה התרבותית, וזאת ביחס לחברתי, לפוליטי, להיסטורי וליומיומי. עיסוק מסוג זה מציף את מערך היחסים המורכבים אשר מקשרים אובייקטים, שדות שיח ותופעות אמנותיות ותרבותיות למקום, לזמן ולמחשבה; מסביר ומבאר תהליכי יצירה ופרשנות; מגדיר ו/או מפרק משהו מן המכלול תיאוריה-פרקטיקה; ומאיר את המתח שבין אמנות לבין הרגישות והגמישות המתגלמות ביחסים דיאלוגיים וב'מגעים ז'אנריים'. מובן שעל רקע גורמים אלו יש לעיסוק ב'קונפליקט' חשיבות רבה בשיח האינטלקטואלי הישראלי. בהיותו של שיח זה נטוע בהוויית המקום והתקופה, ידועי השסעים והמאבקים, הוא עצמו מאופיין ב'קונפליקטואליות'.
 
  את הגיליון פותח מאמרה של אפרת הילדסהיים, "גינון גרילה והערב-רב". אחריו מופיעים מאמרן של חן מור וקארינה לינצקי, "סוגיית הדיור ברוסיה הסובייטית והפוסט-סובייטית: מסע טקסטואלי מהבניה חברתית לדה-קונסטרוקציה ממסדית"; מאמרו של דיויד גוס, "עמימות מתוכננת: עימות עיצובי"; מאמרה של עירית כץ, "אין מוצא או: מהי ארכיטקטורה מינורית?"; מאמרה של ננה אריאל, "'אמנות עשיית המניפסט': טשטוש הגבול בין מניפסטים לאמנות במאבק החברתי"; מאמרו של דיאגו לזריך, "קונפליקט ויצירה: הפרדיגמה הפוטוריסטית"; מאמרו של שרון ריבק, "ביקורת ההיסטוריציזם והקדמה: על מודל הזמן האתי-משיחי של ואלטר בנימין"; מאמרו של דוד שפרבר, "'תרבות מארחת': שיח אמביוולנטי והמבט היצרני ביצירתה של רות קסטנבאום בן-דב"; מאמרו של סעיד סלימאן, "מאפיינים ותהליכי הסדרת קונפליקטים ביישובים הערביים ביחס לדגם הבעלות על הקרקע"; ומסתה של נירית בן-ארי, "מדרום הברונקס לכל קצווי עולם: תרבות ההיפ-הופ אחרי שלושים שנה".

לצד אלה הגיליון מכיל ארבע תערוכות וירטואליות: "אישה בערים הגדולות: שוטטות – עקבות בסביבות הבית – תצלומים 2012-1982" (רבקה דבורה מאיר); "קונפליקטים בלתי נראים" (אורית סימן-טוב), בליווי טקסט מאת עמוס מוריס-רייך; "קווים אדומים" (קארין אליהו). התערוכה החותמת היא "לפנה"ס – למניין הנהוג: מבט עכשווי על כלי צור", פרי יצירתם של פרופ' דב גנשורא ועמי דרך ז"ל, שלדמותו ופועלו מוקדש הגיליון כולו.