חדשה

ד"ר דור גז נבחר לראש התכנית לתואר שני באמנות

(19.6.2017)

הועד המנהל של בצלאל אישר את בחירתו של האמן ד"ר דור גז לראש התכנית לתואר שני באמנות בבצלאל
גז יכנס לתפקידו באוקטובר 2017 לקראת שנת הלימודים הבאה, ויחליף בתפקיד את ראש המחלקה המכהן ניקולא טרזי.
הועד המנהל של בצלאל, בראשות דן מרידור, אישר ביום שני (29.5.) את הבחירה של ועדת האיתור של האקדמיה לתפקיד ראש המחלקה לתואר שני באמנות. בועדת האיתור היו חברים, נשיא בצלאל, פרופ' עדי שטרן, הרקטור, ד"ר יובל קרניאל, המנכ"ל היוצא של מוזיאון ישראל, ג'יימס שניידר, פרופ' ורד קמינסקי, מיכל הלפמן וראשות המחלקות לתואר שני בבצלאל, ד"ר אלס ורבקל וד"ר ליאת פרידמן.
דור גז , בן 35 ואב לבת, יליד ירושלים, הוא אמן, מרצה וחוקר אמנות. הוא נחשב לאחד מהקולות הבולטים בשדה האמנות הבינלאומי של דור אמנים צעיר מהמזרח התיכון. גז עומד כיום בראש המחלקה לצילום בבצלאל, תפקיד אותו הוא ממלא משנת 2014. גז, בוגר המחלקה לצילום בבצלאל, סיים את לימודי התואר השני והדוקטור בתכנית הבינתחומית באמנות ולימודי אוצרות בחוג למוזאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. ספרו "אוריינטליזם טרום-ישראלי: דיוקן מצולם”, ראה אור בהוצאת רסלינג (2015). גז עוסק ביחסים בין נרטיב לבין אמנות תוך התייחסות למגוון תחומי יצירה (ציור, ספרות, אדריכלות ומוסיקה) מנקודת מבט גיאופוליטית. עבודותיו בוחנות אופני ייצוג חזותיים שונים תוך שימוש במגוון מדיומלי רחב, הכולל צילום, וידיאו, סאונד, אנימציה, מיצבים ועוד.
רקטור בצלאל, ד"ר יובל קרניאל, ברך על המינוי ומסר: אנו מאחלים לדור הצלחה בתפקידו, ונפעל במשותף כדי להעשיר ולחזק את התכנית המצליחה והחשובה הזאת, בין היתר במתן דגש על רכישת כלים מעשיים שייסייעו לבוגרים להשתלב בשדה המקצועי. לגז יש תכניות רבות להעשיר ולהרחיב את התכנית ואת סגל המרצים והמנחים ואנו בטוחים כי ידע להמשיך ולהצעיד את התכנית קדימה. קרניאל הוסיף כי אמנם מוקדם לסכם את כהונתו של ניקולא טרזי, שממשיך בתפקידו עד סוף השנה, אך הוא מבקש להודות לטרזי על ההובלה של התכנית בשנים האחרונות, ועל תרומתו לבצלאל.
תכנית התואר השני באמנות MFA, היא אחת מחמש התכניות לתואר שני בבצלאל. התכנית מכשירה אמנים יוצרים ברמה גבוהה ומכינה אותם להשתלב ולתרום בעולם האמנות הישראלי והבינלאומי ולתפקד בו בהצלחה. התכנית מציעה סביבה מאתגרת ותומכת להתפתחותם היצירתית, המקצועית והביקורתית של משתתפיה, ופועלת כ"חממה" וכמעבדת רעיונות, מטפחת את היצירה האישית ומעודדת דיאלוג בין משתתפיה תוך דגש על מצוינות ומעורבות בשיח ובפרקטיקה של חיי האמנות והתרבות בארץ במובנם הרחב ביותר.
עוד על דור גז:
גז הציג למעלה מ–30 תערוכות יחיד במוזיאונים ובחללי תצוגה בארץ ובעולם, בהם: מוזיאון לאמנות האסלאם, ירושלים; מוזיאון לאמנות עכשווית (MOCAD), דטרויט; המרכז לאמנות עכשווית תל אביב (CCA); המכון לאמנות עכשווית (ICA), לונדון; מוזיאון הרוז, בוסטון; ארטפייס, סן אנטוניו; אולמות המוזיאקה, לונדון; קונצ וורקה, מכון לאמנות עכשווית (KW), ברלין; מוזיאון פתח תקוה; ומוזיאון תל אביב. כמו–כן הציג גז במאות תערוכות קבוצתיות ובביאנלות רבות, בהן: הביאנלה באיסטנבול; הביאנלה בברלין; הביאנלה במוסקבה; הביאנלה בבנין; הביאנלה בבודפשט; וידיאו ברזיל; פאליי דה טוקיו, פריז; מוזיאון מטרופוליטן לצילום, טוקיו; מוזיאון מאקסי, רומא; המכון לאמנות עכשווית, קליבלנד; והמוזיאון לאמנות מודרנית בבואנוס איירס. עד כה פורסמו שמונה קטלוגים מקיפים על יצירתו בהוצאות בינלאומיות, ביניהן Distanz ו- New England Press.