חדשה

המחלקה להיסטוריה ותיאוריה משיקה את גיליון 13 של הפרוטוקולים

(16.7.2009, מאת: המחלקה להיסטוריה ותאוריה)

בצלאל משיקה את גיליון 13, גיליון הסטודנטים, של כתב העת המקוון
היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים.

הגיליון הנוכחי של  היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים מוקדש כולו לסטודנטים מצטיינים של בצלאל, ונותן במה לדרכי הראייה הרעננות והמקוריות שלהם. זאת, במרקם פתוח של נושאים, המייצגים את המשיכה האישית של הסטודנטים:
ייצוג טראומה באמנות, פסיכולוגיה ופילוסופיה  II  עיצוב ממוחשב  II 
צרכן-יוצר-יצירה בעידן הכלכלה הקפיטליסטית  II  תוצרי אמנות יישומית בהקשר חברתי ותרבותי  II  כיצד להחיות את מרכז העיר ירושלים?  II

במרכז הגיליון, אסופת מאמרים שכתבו סטודנטים המסיימים את לימודיהם, כעיבוד של עבודות סמינר מצטיינות שלהם, שהוגשו במסגרת קורסים שונים של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל.
במדור בהקשר, יוצגו הפירות המעשיים של מספר קורסים תיאורטיים וסדנאות – אמנות ואקטיביזם, דיוקנאות, "אודות עיצוב" של התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי ו"דו-קיום בציור" – סדנת יצירה משותפת של סטודנטים יהודים, ערבים ואיטלקים, שהתקיימה בחודש מאי השנה באיטליה.
במדור תערוכות וירטואליות, מוצגים שבעה תיקי עבודות של סטודנטים ובוגרים טריים: צילומים, ציורים וקריקטורות. הסטודנטים הם: גיא בן-ארי, הדס ברנדס, ליאור גולדרט, אורה דרוקר, רוסלנה ליכטציאר, איילת השחר ספיר, גל רנטה.
השנה יוצגו כל תכני הגיליון במסגרת תערוכת סוף השנה בבצלאל. זאת, מתוך אמונה כי הפירות המחקריים באקדמיה כמו בצלאל חשובים לא פחות מאלו המעשיים, ויחדיו הם משמשים כמראה משותפת לאישיותו של הסטודנט. כך, הכתיבה המחקרית כאן היא לא אחת אוונגרדית, אנטי-ממסדית, חושפנית ומרתקת. עורך הגיליון הוא ד"ר ברוך בליך.

לצד השקת גיליון הסטודנטים ברשת, משיקה המחלקה להיסטוריה ותיאוריה את "פרוטוקולאז' 2009" - אסופה מודפסת של מאמרים נבחרים וביקורות מתוך גיליונות 6-1 של כתב העת המקוון.

היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים, המתפרסם אחת לרבעון, משמש במה לכתיבה אקדמאית של חוקרים מכל העולם במגוון נושאים הקשורים לאמנות, עיצוב תעשייתי, עיצוב קרמי, צילום, אמנויות המסך, צורפות ואופנה, ארכיטקטורה, ותרבות חזותית. מאז השקתו ב- 2005 פורסמו 13 גיליונות.

הגיליון הבא יתפרסם באוקטובר 2009. במרכזו, אסופת מאמרים מתוך הכנס השנתי הרביעי של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה, שהתקיים במאי 2008, בנושא "גר-מאניה".