קול קורא | אורבניזם בשדה המורחב | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

קול קורא | אורבניזם בשדה המורחב

כנס אקדמי בינלאומי לאורבניזם ועיור | 8-10 במאי, בצלאל, ירושלים
פורסם ב
13.12.22

אורבניזם* – העיסוק בתנאים עירוניים – הינו תחום מורכב שבמהותו פועל באמצעות תהליכים ארוכי טווח. תהליכים אלה מאותגרים על ידי המצב העולמי כיום - מצב של חוסר יציבות מתמשך. החל ממשבר האקלים, מגפות עולמיות (COVID-19 בשלוש שנים האחרונות), וכלה במגמות בהגירה בבינלאומית, או תרבות פוליטית אשר מאתגרת מוסכמות דמוקרטיות. כפי שהעולם בשינוי מתמיד גם התהליכים אשר עליהם אנחנו מסתמכים כמעצבי, מתכנני, ובוני ערים נדרשים להשתנות.  

הכנס אורבניזם בשדה המורחב מציע להרחיב את תחום האורבניזם לא רק מעבר לתחומי ההתמחות הקיימים אלא גם מעבר לטריטוריה המקובלת של ’העיר’. היא מעלה צורות שונות של "אורבניזם", שנמצאות מעבר לגבולות העיר, לעיתים ארעיות ושונות מההגדרות המוכרות של מה שמכונה "עירוני", ולא תמיד עוקבות אחר הכללים או  הדוגמות של השיח המקובל של "אורבניות טובה". זה מעלה את השאלה: האם אורבניזם יכול להתקיים בנופים פתוחים, בצפיפות נמוכה, בתצורות לא רשמיות, בהתכנסויות זמניות, ברשתות מפוזרות ובמערכות תשתיתיות.

ערים ותנאים אורבניים בישראל יהיו נקודת ההתייחסות ומקרה הבוחן שלנו לטיפול בשאלות אלו, הן כדוגמאות קיצוניות להרחבת התחום, אך גם כמבשר לקיצוניות עתידית הצפויה במקומות אחרים בעולם. אנו מציעים לשקול את הרגע החולף הזה בזמן ובמרחב כמקרה בוחן ופלטפורמה להבנת מגמות גדולות יותר סביב אורבניות, ציפוף, מערכות אקולוגיות והתשתיות המקשרות ביניהן.

אנו מזמינים חוקרים, קובעי מדיניות, אדריכלים, מתכננים, גיאוגרפיים, סטודנטים ומורים לשתף מהניסיון שלהם, ולהצטרף אלינו בניסיון לשבש את ההבנה המשותפת של מושגים כמו "עיר", "התיישבות", "כפר" ו"פרבר", עם חשיבה חדשנית. אנו מחפשים אורבניזם גמיש, חסין, ספיגה, זורמת - כזה שיכול להפוך את הנטיות הנאו-ליברליות לתפיסה ההולכת ומתרחבת של ה"אורבני" והמנגנונים שלו לצמיחה בת-קיימא.

מועד הגשה הסופית להצעות הינו 15 בפברואר, 2023.

ראו את הקול הקורא המלא כאן.

ניתן לפנות עם שאלות לעוז פישמן: urbanfield@bezalel.ac.il

*בהשראת מאמרה של רוזלינד קראוס: "פיסול בשדה המורחב", 1979